راهنمای جامع نصب آیفون تصویری تابا الکترونیک

نصب آیفون تصویری تابا الکترونیک اگرچه برای بسیاری از فعالان در این زمینه به دلیل ساختار آنالوگ آن سخت و پیچیده نیست اما در شرایطی مانند ساختمان های قدیمی با تعداد واحد بالا کمی میتواند پیچیده نیز بشود. عموما چنین ساختمانهایی که دارای سیم کشی قدیمی تری هستند و ساختار سیم کشی آنها نیز متفاوت بوده جهت راه اندازی آیفون صوتی، نصاب آیفون تصویری را با چالشی بزرگ روبرو خواهد کرد بنابرین لازم است تا به صورت جامع به نحوه سیم کشی و انواع روش های نصب در راهنمای جامع نصب ایفون تصویری تابا الکترونیک بپردازیم.

مشخصات سیم و  سیم کشی:

 • نوع سیم استفاده شده در سیستم درب بازکن های تصویری تابا باید فو یلدار بوده و قطر آن ۰٫۶باشد(حد اکثر ۱۵۰متر) و اگر از سیمی با قطرکمتر استفاده شود در مسافت زیاد تصویر مات شده و با نویز همراه می شود.
 • جهت سیم کشی از سیمهای منقطع استفاده نشده و کابل در طول مسیر به دور خود پیچیده نشود.
 • به نسبت تعداد واحدها از کابلهای با زوج مناسب استفاده شده و از سیمهای اضافه داخل کابل جهت برق و تلفن استفاده نشود.
 • حتی المکان سیم برق و آیفون داخل یک خرطومی نباشد.

اتصالات:

در محل اتصال باید دو سر سیمها کاملا به هم تابیده شوند و بعد از آن قلع کاری صورت گیرد، درضمن محل اتصال را با وارنیش که در بسته بندی قرار دارد عایق کنید.

نکته: هنگام قلع کاری هویه را از برق در آورید و یا اینکه از هویه گازی استفاده نمائید.

نصبپ پنل درب:

جهت نصب پنل به نکات زیر توجه کنید:

 1. مکان نصب را طوری در نظر بگیرید که در معرض تابش مستقیم نور خورشید نباشد و نیز تا جای ممکن در معرض ریزش مستقیم باران نباشد.
 2. ارتفاع لنز دوربین از سطح زمین بین ۱۴۰ تا ۱۵۰سانتی متر باشد.
 3. هنگام کار گذاشتن قوطی دم دری دقت کنید که لبه خارجی قوطی دقیقا مماس با سطح دیوار باشد.(نه داخلترونه بیرون تر) تا بعد از بستن دم دری نوار آب بندی کامال به سطح دیوار چسبیده و از نفوذ آب جلوگیری شود.
 4. سیم های دم درب تحت فشار نباشند.
 5. سیم یا کابل دم دری را طوری انتخاب کنید که حداقل دو رشته اضافه داشته باشد، تا در قطعی‌های احتمالی از آنها استفاده شود.

نصب قفل و ترانس:

روی پنل آیفون تصویری دوعدد کانکتور ۲ تایی وجود دارد.

 1.  کانکتور قرمز و مشکی AC
  این کانکتور مستقیمآ به ترانس که دارای دو ترمینال خروجی میباشد متصل میشود.
 2. کانکتور آبی و مشکی (D1 و D2)
  این کانکتور مستقیمآ به درب باز کن متصل میشود.

توجه:برای مطمئن شدن از تغذیه پنل به این صورت عمل کنید:قاب روی برد اصلی پنل را برداشته در صورتی که برد دارای خازن الکترولیتی بزرگ بود(خازن صافی بعد از پل دیود)، تغذیه آن AC بوده در غیر این صورت تغذیه DC میباشد.(مانند شکل ۶)

نصب ایفون تصویری تابا الکترونیک

نصب شاسی درب بازکن:

جهت نصب شاسی درب بازکن طبق (شکل شماره ۶) عمل کنید.

نصب مانیتور:

هر مانیتور دارای دو سوکت ۵ تائی میباشد(شکل شماره۱). اگربخواهید از سوئیچر داخلی استفاده کنید،مانیتور به صورت ۵ سیم نصب میگردد.در غیر اینصورت سیم سفید وزرد به هم متصل شده و مانیتور به صورت چهار سیم در مدار قرار میگیرد.

نصب ایفون تصویری تابا الکترونیک

نکته:اگر مانیتور با یک دم دری نصب شود حتما جامپر پشت مانیتور را بردارید در غیر اینصورت جامپر بالای سوکتهای ۵ سیم سر جای خود قرار میگیرد.همیشه به خاطر داشته باشید که برق مانیتورها را بعد از اتمام تمام سربندیها وصل کنید، تا در طول مدت نصب به دستگاه آسیبی نرسد.

سوئیچر داخل پنل:

در این روش که سوئیچرها داخل دم دری قرار دارد،از هر مانیتور چهارعدد سیم به طور مجزا به پنل کشیده می شود و درجای خود قرار می گیرد.(مثال:برای ۵ واحد تعداد ۲۰ رشته سیم نیاز است طبق شکل شماره ۲).

مطابق (شکل شماره۲) ،روی پنل ۵ عدد کانکتور ۴ سیم وجود دارد که هر مانیتور به ترتیبی که مشاهده میکنید به پنل وصل میشود.

تغذیه پنل از نوع AC میباشد و سیم درب بازکن مستقیما به D1،D2 متصل میشود.

نصب ایفون تصویری تابا

سوئیچر داخلی:

در موارد خاصی نصب یک آیفون تصویری به سادگی نیست و هدف از این راهنمای جامع نصب آیفون تصویری تابا الکترونیک نیز همین است. این نکته در خصوص سوئیچر های داخلی به این صورت است که زمانی از سوئیچر داخلی زمانی استفاده میشود که تعداد سیم کم باشد و امکان تعویض سیم نیست.(مثال:برای ۴ واحد تعداد ۸ سیم نیاز است).

نکته مهم: توصیه می شود از این روش استفاده نکنید. درصورتی که از این روش استفاده شود تصویر مات شده وبعد از مدت کوتاهی پرش رنگ ایجاد می شود.(تصویر سیاه و سفید می شود) مانیتور های شرکت تابا مجهز به سوئیچر تک می باشد که در صورت نیاز میتوان تا حداکثر ۷ واحد از آن استفاده نمود.

اما طریقه نصب آن به این صورت است که سوئیچرهای اصلی را از دم دری جدا کنید. بعد باز کردن سیم‌های زیرسوئیچرها سیم‌های زنگ می‌باشد(شکل شماره ۳) که به تعداد واحدها است،این سیم‌ها به صورت مجزا به سیم سفید هر مانیتور متصل می‌شود و از برد اصلی دم دری، سیمهای ۱٫۲٫۳٫۴ به مانیتورها به صورت موازی وصل می شود.(شکل شماره ۴)

نصب ایفون تصویری تابا الکترونیک

سوئیچر بیرونی:

در آپارتمانهای بالاتر از ۷ واحد که تعداد سیم به حد کافی نیست، نمیتوان از سوئیچرداخل مانیتور استفاده نمود در این حالت از سوئیچر بیرونی(سوئیچر وسط) استفاده میشود.

این نوع نصب به روشهای مختلفی انجام میشود که بستگی به نوع سیم کشی دارد. در شکل شماره ۵ به یک نوع از این روش سیم کشی اشاره شده است

نصب ایفون تصویری تابا الکترونیک

معرفی و کاربرد ۵ سیم اصلی:

اهمیت دانستن کاربرد رنگها در نصب از مهمترین نکات در راهنمای جامع نصب آیفون تصویری تابا الکترونیک می‌باشد که در ادامه به معرفی هر یک میپردازیم.

شماره یک (ویدیو):

سیم شماره ۱به رنگ قهوه ای می باشد این سیم وظیفه انتقال سیگنال تصویر را از دم دری به مانیتور دارد در صورتی که این سیم قطع باشد فقط تصویر قطع است و مانیتور تمام وظایف خود را انجام می دهد (درب باز می کند- زنگ می خورد- صدای رفت و برگشت دارد)

شماره دو (مثبت):

سیم شماره۲ به رنگ قرمز می باشد این سیم وظیفه انتقال ولتاژ ۱۲V DC را از مانیتور به پنل دارد در صورتی که این سیم قطع باشد دم دری تغذیه نشده و هیچ صدایی از پنل شنیده نمی شود در این حالت فقط مانیتور زنگ می خورد.

شماره سه (منفی):

نارنجی منفی مدار می باشد و درصورت قطع شدن دستگاه کار نمی کند

شماره چهار (صدا):

رنگ زرد سیم شماره ۴ است ،این سیم وظیفه انتقال صدای رفت وبرگشت را به عهده داشته و درحالت درب باز کردن ۱۲V دارد. در صورتی که این سیم قطع باشد فقط تصویر داریم و سیستم هیچ کاری انجام نمی دهد.

شماره پنج (زنگ):

به رنگ سفید است در صورتی که از سوئیچر داخل مانیتور استفاده شود این سیم به طور مجزا به پنل کشیده میشودو در غیر این صورت سیم سفید و زرد با هم یکی شده ومانیتور چهار سیم میشود.

نحوه نصب دوربین مدار بسته به عنوان دوربین دوم و سوم:

 1. سوکت تغذیه ورودی (V DC 12) که به صورت مجزا به منبع تغذیه متصل می شود.
 2. سوکت ویدئو (BNC) که مغزی آن به سیم قهوه ای و بدنه آن به نارنجی مانیتور وصل می شود.


شما میتوانید به منظور درخواست بازدید و یا نصب آیفون تصویری تابا در شهر اصفهان از طریق نمایندگی تابا الکترونیک  با شماره ۰۹۱۳۳۶۴۸۶۴۱ تماس حاصل نمایید و یا جزئیات پروژه خود را به شماره واتس اپ داده شده ارسال نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *