سوکت زدن کابل شبکه

اگر شما به تازگی وارد عرصه نصب دوربین مداربسته شده‌اید و یا قصد سوکت زدن کابل شبکه به منظور استفاده در تجهیزات شبکه خود هستید به طور حتم با مشکل سوکت زدن کابل شبکه روبرو شده اید پس با آموزش سوکت زدن کابل شبکه همراه باشید.

تجهیزات مورد نیاز:

کابل شبکه CAT6 RJ-45 یا RJ-45 CAT5، آچار پرس شبکه، سیم لخت کن یا کاتر، سوکت CAT6 یا CAT5

آموزش سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته

در رابطه با انتخاب نوع کابل شبکه حتما به شرایط محل نصب و نوع کاربری کابل توجه کنید. سوکت شبکه با توجه به نوع کابل انتخاب خواهد شد.

مراحل کار

۱ – ابتدا کابل شبکه را به اندازه حدود ۲٫۵سانتی متر یا ۱ اینچ مانند شکل زیر لخت می‌کنید. برای لخت کردن کابل می‌توانید از سیم لخت کن یا کاتر استفاده کنید.

آموزش سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته

۲ – سیم‌های موجود در کابل را کاملا باز کنید و آنها را با توجه به رنگشان زوج کنید. (مثال کابل نارنجی و سفید نارنجی در یک زوج قرار می گیرند.)

آموزش سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته

۳ – با توجه به نوع اتصال مورد نظرتان (استریت یا کراس) سیم‌ها را در دست مرتب میکنید. ترتیب رنگ سیم‌ها برای هر یک از انواع اتصالات را در شکل زیر می‌بینید. همانطور که در شکل مشخص است در اتصال کراس یکی از سرهای کابل دارای رنگ بندی متفاوت است. در ادامه به کاربرد کابلهای کراس هم اشاره خواهیم کرد.

سوکت زدن کابل شبکه

۴ – پس از مرتب کردن رنگ‌ها با توجه به اتصال آنها، سر سیم‌ها را صورت کاملا صاف قیچی می‌کنید به طوری که حدود ۱٫۳ سانتی‌متر از سیم‌ها سخت بماند. توجه کنید که لخت مانند زیاد سیم‌ها باعث می‌شود کابل به خوبی با سوکت متصل نشود.

سوکت زدن کابل شبکه

۵ – پس از قیچی شدن سیم‌ها آنها را به همان صورت وارد سوکت می‌کنید تا به شکل زیر در آید. توجه کنید که سیم‌ها حتما مانند عکس تا ته سوکت رفته باشند. به نحوه قرار‌گیری عایق آبی رنگ کابل هم توجه داشته باشید. عایق حتما باید تا داخل سوکت برسد.

آموزش سوکت زدن کابل شبکه

۶ – در صورتی که تا این مرحله از آموزش سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته را با دقت انجام داده باشید در مرحله نهایی سوکت را مانند شکل به وسیله دستگاه پرس، پرس کنید. دسته‌های پرس را محکم فشار دهید تا از اتصال درست سیم‌ها با سرسوکت مطمئن شوید.

سوکت زدن کابل شبکه

۷ – یک سر از کابل شما قابل استفاده است.

چه زمانی از کابل شبکه استریت یا کراس استفاده می کنیم؟
در صورتی که نیاز به اتصال دستگاهی به سوئیچ یا روتر باشد باید از اتصال استریت استفاده کرد. در رابطه با NVR های POE که برای هر دوربین سوکت متفاوت دارند نیز از اتصال استریت استفاده کرد.
اما در صورتی که نیاز به اتصال مستقیم دوربین شبکه به کامپیوتر باشد باید از اتصال کراس استفاده کنید.


در صورتی دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص آموزش سوکت زدن کابل شبکه دوربین مداربسته با شماره های زیر در تماس باشید.

پشتیبانی فنی: ۰۹۳۵۶۴۰۱۸۰۹

دفتر مرکزی: ۰۳۱۹۱۰۰۳۰۳۷

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *