کابل شبکه cat8

اگرچه در بازار ایران هنوز هم کابل CAT 7 به دلیل قیمت بسیار بالا کمتر مورد استفاده می‌گیرد اما باید دانست که تکنولوژی با سرعتی فراتر از انتظار در حال پیشرفت است و کابل شبکه مسی با نام Cat 8 نیر در بازار جهانی عرضه شده است. در این مطلب قصد داریم تا بیشتر با عملکرد این کابل آشنا شویم و با مقایسه آن با مدل‌های CAT6 و CAT5E مزایای آن را بررسی کنیم،

سرعت یک کابل را فرکانس آن مشخص می‌کند و فرکانس آن را میدان مغناطیسی مشخص می‌کند. هر چقدر میدان مغناطیسی قوی‌تر باشد، فرکانس بالاتر و سرعت انتقال داده‌ها نیز بالاتر خواهد بود. بنابرین برای ایجاد میدان مغناطیسی سیم‌ها را به صورت زوج‌های بهم تابیده ایجاد می‌کنند و هرچقد این پیچ‌ها بیشتر شود میدان مغناطیسی بالاتر خواهد رفت.

یکی از راه‌های افزایش فرکانس، افزایش تعداد پیچ‌ها می‌باشد و  راه دیگر این است که زوج‌ها دارای حفاظ الکتریکی جداگانه باشند. در نیتجه به دلیل افزایش سرعت پیشرفت تکنولوژی و تقاضا برای افزایش سرعت انتقال داده‌ها ، سازندگان کابل نیز در پی ساخت کابل‌های شبکه با فرکانس بالاتر و حفاظ الکتریکی مطمعن می‌باشند.

قبل از وارد شدن به نقد و بررسی کابل شبکه cat 8، کابل‌های شبکه و رده‌های استاندارد تمام کابل‌ها در زیر آورده شده است تا با مشاهده آن مقایسه‌ای بین فرکانس و سرعت آنها شود.

 • CAT 3 – ۱ MHz, 10 Mbps
 • CAT 5/5e – ۱۰۰ MHz, 100 Mbps
 • CAT 6 – ۲۵۰ MHz, 1 Gbps
 • CAT 7 – ۶۰۰ MHz, 10 Gbps
 • +CAT 7a – ۱۰۰۰ MHz, 10 Gbps
 • CAT 8 – ۲۰۰۰MHZ, 25Gbps/40Gbps

کابل Cat8 چیست؟

کابل Cat.8 یا کابل رده ۸ یک کابل شبکه است که از زوج کابل‌های بهم تابیده مسی و دارای حفاظ الکتریکی (shielded) تشکیل شده است. این کابل‌ها آخرین سیستمهای کابل‌های به هم تابیده هستند که مطابق استاندارد ANSI/TIA C.2-1-568 تولید می‌شود.

معرفی کابل شبکه CAT8:
با مشاهده انواع استانداردهای کابل و مقایسه آنها با یکدیگر می‌توان دید که استاندارد رده ۸ نسبت به رده های استاندارد ذکر شده دیگر در مشخصه‌های فرکانس عملکرد بهتری داشته باشد، بنابراین سرعت داده بالاتری را با پشتیبانی از پهنای باند (۲GHz (2000MHZ تا ۳۰ متر کابل کشی خواهد داد. این کابل‌ها سرعت ۲۵Gbps/ 40Gbs را در فواصل کوتاه نیز پشتیبانی می‌کنند. ظاهر کابل‌های Cat8 شبیه به کابل‌های رده پایینتر است و هنوز می‌توان آنها را با کانکتورهای RJ45 سربندی کرد. از این کابل می‌توان برای اتصال تلویزیون، داده‌های کامپیوتری، ویدیو، داده‌های صوتی و انواع دیگر سیستم‌های داده به یک دیتا سنتر مورد استفاده قرار داد.

از آنجا که کابل Cat.8 سرعت‌های بالا و اتصالات قدرتمندی را ارائه می‌دهد، بیشتر در مواردی با فاصله کوتاه و یا برای استفاده در دیتا سنترها استفاده می‌شود نه برای سیم‌ کشی‌‌های اداری و اتصالاتی با فاصله زیاد. از موارد کاربرد این کابل Cat. 8، تقویت سطوح عملکردی دیتا سنتر با پهنای باند چهار برابر بزرگتر نسبت به کابل شبکه Cat. 6A می‌باشد. از طرف دیگر، به علت محدودیت طول این کابل‌ها عملی نیست که سیم‌کشی تلفن‌های اداری یا کامپیوترها با آن‌ها انجام شود. طول کابل کشی با کابل‌های رده‌های دیگر تا ۱۰۰ متر ولی با کابل‌های رده ۸ تا ۳۰ متر می‌تواند باشد.

کابل Cat.8 به دو دسته I و II یا Cat 8.1 و Cat 8.2 تقسیم می‌شود.

مشخصات فنی کابل شبکه Cat8:

 • دارای پهنای باند ۲۰۰۰ مگاهرتز یا ۲ گیگاهرتز هستند.
 • ارتباط حداکثر سرعت داده ۲۵GBASE-T و ۴۰GBASE-T هستند.
 • کابل Cat.8.1 با کانکتورهای ۸P8C استفاده می شود و با نسخه های قدیمی‌تر نیز سازگار است.
 • کابل Cat.8.2 با کانکتورها TERA و GG45 استفاده میشود.
 • طول کابل کشی با آن ها در حدود ۳۰ متر (حدود ۹۸ فوت) است.
 • کابل Cat.8.1 با حفاظ‌های الکتریکی F/UTP و U/FTP استفاده می‌شود.
 • کابل Cat.8.2 با حفاظ‌های الکتریکی F/UTP و S/FTP استفاده می‌شود.
 • قطر کورد ۲۲، ۲۳، ۲۴ و AWG 26 است.
 • محدوده دمایی برای کابل های این رده ۱۰ تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد است

به منظور خرید انواع کابل و اطلاع از قیمت ها با شماره های شرکت تماس حاصل بفرمایید و یا از فروشگاه اینترنتی سکیوریتی کالا اقدام به خرید نمایید.

 

منبع: سکیوریتی کالا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دعوتنامه عضویت در کانال تلگرام

به منظور دریافت لیست قیمت محصولات و اخبار سیستمهای حفاظتی به کانال ما بپیوندید

عضویت در کانال تلگرام بستن